یال

شاخص‌ها


جایگاه پژوهشگران »  پژوهشگران پراستناد

پژوهشگران پراستناد (2018)


نگارش   1397/09/21

بر پایۀ گزارش سال 2018 مؤسسۀ «کلاریویت آنالیتیکس» دربارۀ «پژوهشگران پراستناد» جهان، 16 پژوهشگر از ایران از تأثیرگذارترین‌ها در پیشرفت علوم شناسایی شده‌اند. «مؤسسۀ کلاریویت آنالیتیکس» در سال 2018 نام نزدیک به شش هزار پژوهشگر را از سراسر جهان در 21 حوزۀ موضوعی در سیاهۀ پژوهشگران پراستناد جای داده است. نزدیک به چهار هزار پژوهشگر در حوزه‌های موضوعی ویژه و دو هزار پژوهشگر در حوزۀ میان‌رشته دسته‌بندی شده‌اند. این نخستین بار است که مؤسسۀ «کلاریویت آنالیتیکس» میان‌رشته‌ها را نیز به این سیاهه افزوده است.

برای شناسایی پژوهشگران پراستناد، مقاله‌های پراستناد در نشریه‌های نمایۀ شدۀ «وب آو ساینس» در حوزۀ علوم و علوم اجتماعی در یک دهۀ گذشته (از 2006 تا 2016) پیمایش شده‌اند. مقاله‌های پراستناد آنهایی هستند که بیشترین استناد را در حوزه‌های موضوعی خود می‌گیرند و در یک درصد نخست جای دارند و در پایگاه «شاخص‌های اساسی علم» (ای. اس. آی.) می‌آیند. پژوهشگرانی که مقالۀ پراستناد دارند، پژوهشگران تأثیرگذار به‌شمار می‌روند و آنهایی که نامشان با فراوانی بیشتری می‌آید، تأثیرگذارتر هستند. از این رو، پژوهشگران بر پایۀ شمار مقاله‌های پراستنادشان رتبه‌بندی و آنهایی که در یک درصد نخست جای گرفته‌اند، به‌عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی می‌شوند.

در ویرایش پیشین سیاهۀ پژوهشگران پراستناد، هفت پژوهشگر ایرانی بودند، ولی در ویرایش 2018، شانزده ایرانی در این سیاهه جای گرفته‌اند. نام پژوهشگران ایرانی پراستناد، به همراه حوزۀ موضوعی، وابستگی سازمانی نخست، و وابستگی سازمانی دوم آنها (اگر داشته باشند) در جدول زیر آمده است.

 

پژوهشگران ایرانی در سیاهۀ «پژوهشگران پراستناد» جهان

نام

نام خانوادگی

حوزۀ موضوعی

وابستگی سازمانی نخست

وابستگی سازمانی دوم

سعید

عباس‌بندی

میان‌رشته

دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی

 

امید

اخوان

شیمی

دانشگاه صنعتی شریف

 

مهدی

دهقان

ریاضیات

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

داود

دومیری‌گنجی

مهندسی

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

 

مهراورنگ

قائدی

مهندسی

دانشگاه یاسوج

 

مفید

گرجی‌بندپی

مهندسی

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

 

سید مهدی

جعفری

میان‌رشته

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

 

حسن

کریمی مله

میان‌رشته

دانشگاه صنعتی قوچان

 

امید

ماهیان

مهندسی

دانشگاه فردوسی مشهد

Xian Jiaotong Univ, China Mainland; Budapest Univ Technol & Econ, Hungary

مرتضی

محمودی

میان‌رشته

دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

سید فاضل

نبوی

علوم کشاورزی

دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله

 

سید محمد

نبوی

علوم کشاورزی

دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله

 

طاهر

نیک‌نام

مهندسی

دانشگاه صنعتی شیراز

 

مسعود

رضایی

علوم کشاورزی

دانشگاه تربیت مدرس

 

محسن

شیخ‌الاسلامی

مهندسی

دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل

 

محمد

ولی‌پور

میان‌رشته‌ای

دانشگاه آزاد اسلامی

 

 

 

سیاهۀ پژوهشگران پراستناد سال 2018 نزدیک به شش هزار پژوهشگر را در بر دارد که پیشگام تأثیرگذاری علمی در حوزه‌های موضوعی خود هستند.

 

 


مرجع گزارش

شاخص‌های مرتبط


شاخص توسعۀ انسانی
«شاخص توسعۀ انسانی» با تأکید بر افراد و توان آنها به‌عنوان سنجۀ غایی برای ارزیابی توسعۀ یک کشور درست شده است. ارزش عددی این شاخص از صفر تا یک است و اندازۀ پیشرفت یک کشور را برای رسیدن به بالاترین ارزش ممکن، یعنی یک نشان می‌دهد. این شاخص ابزاری را نیز برای مقایسۀ کشورها فراهم می‌کند.

شمار مقاله‌های پراستناد
یک مقاله در دو، سه، یا چهار سال پس از انتشار بیشترین استنادها را دریافت می‌کند و پس از آن شمار استنادها کم و کم‌تر و پس از چند سال به پایان می‌رسد. ولی شمار کمی از مقاله‌ها هستند که سال‌ها پس از انتشار هنوز استناد دریافت می‌کنند. شاخص «مقاله‌های پر استناد» به دنبال شناسایی مقاله‌هایی است که بیش‌ترین شمار استناد را در 10 سال گذشته دریافت کرده‌اند. پس از بازیابی مقاله‌های 10 سال گذشته، این مقاله‌ها بر پایة شمار استناد مرتب و «یک درصد» نخست گزیده می‌شوند.

شاخص جهانی استعداد انسانی
نخستین هدف «شاخص جهانی استعداد» سنجش ظرفیت و محيط پرورش استعدادهاي انساني در جوامع گوناگون و فراهم کردن امکان الگوبرداري از کشورهاي برتر است. این شاخص، داده‌های کمي وکيفي براي اندازه‌گيري شاخص‌هاي اقتصادي، بسترهاي فرهنگي، روندهاي آموزشي، سرمايه‌گذاري مستقيم خارجي، سلامتی، و مانند آنها را به‌کار می‌برد که بر توانايي کشورها براي پدید آورد فضاي فعاليت استعدادها اثر دارند.دیدگاه شما
برای شرکت در نظرسنجی درباره این سامانه کلیک کنید.
کاربر گرامی، روی‌هم‌رفته از سامانه جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما) چه اندازه رضایت دارید؟