یال

شاخص‌ها


جایگاه پژوهشگران »  پژوهشگران پراستناد

پژوهشگران پراستناد (2019)


نگارش   1398/11/15

بر پایۀ گزارش سال 2019 میلادی ِمؤسسۀ «کلاریویت آنالیتیکس» دربارۀ «پژوهشگران پراستناد» جهان، 12 پژوهشگر وابسته به مؤسسه‌های ایرانی از تأثیرگذارترین‌ها در پیشرفت علوم شناسایی شده‌اند. «مؤسسۀ کلاریویت آنالیتیکس» در سال 2019 نام بیش از شش هزار پژوهشگر را در 21 زمینۀ علمی در سیاهۀ پژوهشگران پراستناد جای داده است. این پژوهشگران نمایندۀ بیش از 1200 مؤسسه از بیش از 60 کشور جهان هستند. پیرامون چهار هزار پژوهشگر در زمینه‌های علمی ویژه و بیش از دو هزار پژوهشگر در میان‌رشته دسته‌بندی شده‌اند.

برای شناسایی پژوهشگران پراستناد، مقاله‌های پراستناد در نشریه‌های نمایۀ شدۀ «وب آو ساینس» در علوم و علوم اجتماعی در یک دهۀ گذشته (از 2008 تا 2018 میلادی) پیمایش شده‌اند. مقاله‌های پراستناد آنهایی هستند که بیشترین استناد را در زمینه‌های علمی خود می‌گیرند و در یک درصد نخست جای دارند و در پایگاه «شاخص‌های اساسی علم» (ای. اس. آی.) می‌آیند. پژوهشگرانی که مقالۀ پراستناد دارند، پژوهشگران تأثیرگذار به‌شمار می‌روند و آنهایی که نامشان با فراوانی بیشتری می‌آید، تأثیرگذارتر هستند. از این رو، پژوهشگران بر پایۀ شمار مقاله‌های پراستنادشان رتبه‌بندی و آنهایی که در یک درصد نخست جای گرفته‌اند، به‌عنوان پژوهشگر پراستناد معرفی می‌شوند.

در ویرایش پیشین سیاهۀ پژوهشگران پراستناد، 16 پژوهشگر از مؤسسه‌های ایرانی بودند، ولی در ویرایش 2019، دوازده پژوهشگر با وابستگی سازمانی مؤسسه‌های ایرانی در این سیاهه جای گرفته‌اند. نام پژوهشگران پراستناد وابسته به مؤسسه‌های ایرانی به همراه زمینۀ علمی، وابستگی سازمانی نخست، و وابستگی سازمانی دوم آنها (اگر داشته باشند) در جدول زیر آمده است (ترتیب بر پایۀ الفبایی نام خانوادگی انگلیسی پژوهشگران).

پژوهشگران ایرانی در سیاهۀ «پژوهشگران پراستناد» جهان

نام

نام خانوادگی

زمینۀ علمی

وابستگی سازمانی نخست

وابستگی سازمانی دوم

آرش

کریم‌پور

مهندسی

دانشگاه آزاد اسلامی

 

حمیدرضا

پورقاسمی

میان‌رشته

دانشگاه شیراز

 

حسن

کریمی‌مله

علوم کشاورزی

University of Electronic Science and Technology of China

دانشگاه صنعتی قوچان

جولین

کلینتن سپرات

ریاضیات

University of Wisconsin Madison

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مسعود

رضایی

علوم کشاورزی

دانشگاه تربیت مدرس

 

مهدی

دهقان

ریاضیات

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

محمد

میرزازاده

میان‌رشته

دانشگاه گیلان

 

محمدرضا

گنجعلی

میان‌رشته

University of Electronic Science and Technology of China

دانشگاه تهران

مصطفی

اسلامی

میان‌رشته

دانشگاه مازندران

 

امید

ماهیان

مهندسی

Xi'an Jiaotong University

دانشگاه صنعتی قوچان

سجاد

جعفری

ریاضیات

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

سید مهدی

جعفری

علوم کشاورزی

دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان

 

 

سیاهۀ پژوهشگران پراستناد سال 2019 میلادی بیش از شش هزار پژوهشگر را در بر دارد که پیشگام تأثیرگذاری در زمینه‌های علمی خود هستند. در میان این پژوهشگران 23 برندۀ «نوبل» هم به چشم می‌خورند که سه نفر از آنها در سال 2019 این جایزه را گرفته‌اند. پژوهشگرانی که لغزشی در وابستگی سازمانی آنها رخ داده است، می‌توانند به پیوند recognition.webofsciencegroup.com/awards/highly-cited/2019 سر بزنند و آن را گوشزد کنند.

 


شاخص‌های مرتبط


شاخص توسعۀ انسانی
«شاخص توسعۀ انسانی» با تأکید بر افراد و توان آنها به‌عنوان سنجۀ غایی برای ارزیابی توسعۀ یک کشور درست شده است. ارزش عددی این شاخص از صفر تا یک است و اندازۀ پیشرفت یک کشور را برای رسیدن به بالاترین ارزش ممکن، یعنی یک نشان می‌دهد. این شاخص ابزاری را نیز برای مقایسۀ کشورها فراهم می‌کند.

شمار استنادها
استناد به معنای سند قراردادن یک مدرک (مانند مقاله) و نشان‌دهندة کاربرد دانش پیشین است. شمارش استنادها که بیشتر با نام «تحلیل استنادی» شناخته می‌شود، از شاخص‌های سنجش کیفیت نسبی انتشارات علمی است. برای آنکه اثری علمی ارزیابی شود، شمار استنادهایی که دریافت کرده است به‌کار می‌رود. شمار استنادهای یک اثر، اطلاعاتی را دربارۀ تأثیر آن در یک حوزۀ موضوعی به‌دست می‌دهد. شمار استنادها در پایگاه‌هایی که ساختار نمایه‌سازی استنادی دارند، می‌آید. «مقاله» بیشترین مدرک قابل استناد است که در نمایه‌نامه‌های استنادی بدان توجه می‌شود.

شمار مقاله‌های داغ
شمار استنادهای بیشتر مقاله‌ها در دو، سه، یا چهار سال پس از انتشار آن به بیشینه می‌رسد. ولی شمار کمی از مقاله‌ها هستند که درست پس از انتشار، استناد بسیاری دریافت می‌کنند. این مقاله‌ها در حوزه‌های تخصصی خود آثاری کلیدی به‌شمار می‌آیند و «مقاله‌های داغ» نامیده می‌شوند. برای شناخت مقاله‌های داغ، مقاله‌های دو سال گذشته بررسی می‌شوند و آنهایی که بیش‌ترین شمار استناد را در دو ماه دریافت کرده باشند، داغ می‌گویند. شمار استنادها در حوزه‌های گوناگون علم متفاوت است، بر همین پایه نیز آستانة ارزیابی مقاله‌های داغ در این حوزه‌ها گوناگون است. برای تعیین این آستانه، مقاله‌های یک حوزه بر پایة شمار استنادها مرتب‌سازی و «یک در هزار» نخست آنها گزیده می‌شوند.دیدگاه شما
برای شرکت در نظرسنجی درباره این سامانه کلیک کنید.
کاربر گرامی، روی‌هم‌رفته از سامانه جایگاه علم، فناوری، و نوآوری ایران در جهان (نما) چه اندازه رضایت دارید؟